واکسن فایزر ، واکسن کرونا

در این مقاله درباره واکسن فایزر و مدونا بصورت مختصر صحبت می کنیم

خبر ساخت واکسن کرونا توسط یک شرکت آمریکایی، تنها چند روز پس از شکست ترامپ در انتخابات آمریکا، در ایران نیز مورد توجه کاربران قرار گرفت:شرکت «فایزر»  واکسن کرونا تولید کرد! ترامپ رای نیاورد،  واکسن کرونا در آمریکا ساخته شد و تا آخر همین ماه در آمریکا واکسن می‌زنند! شرکت‌های داروسازی فایزر و بیوتک می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از ۹۰درصد موارد از انتقال کرونا پیش‌گیری کرده. این شرکت‌های آمریکایی می‌گوید واکسن کرونا که در مرحله سوم کارآزمایی بالینی است، در ۹۰درصد موارد، هفت‌روز پس‌ از تزریق نوبت دوم و ۲۸‌روز بعد از نوبت اول مصونیت به کرونا به‌دست آمده و در آخرین مرحله کارآزمایی بالینی هیچ
عارضه جانبی جدی‌ هم نداشته. سازمان جهانی بهداشت نیز گفته آزمایش‌های واکسن فایزر بسیار مثبت است.
توضیحات دانشگاه آکسفورد در باره میزان تاثیرگذاری واکسن این مرکز علمی تحقیقاتی نیز مورد توجه اینستاگرامی ها قرار گرفت: دانشگاه آکسفورد اعلام کرد که واکسن کرونا تحت تولیدش ۷۰ درصد موثر بوده است. تیمی که بر روی واکسن کرونا در دانشگاه آکسفورد کار می کند، اعلام کرده که واکسن ساخت این دانشگاه واکنش ایمنی امیدوارکننده ای را در مقابل افراد مسن ایجاد کرده است. تازه ترین آزمایشات بالینی بر روی این واکسن امیدواری هایی را نسبت به حفاظت افراد مسن در گروههای پرخطر نسبت به ابتلا به کرونا ایجاد کرده است. افراد مسن ظاهرا کمتر به عوارض جانبی مبتلا می شوند. آزمایشات بالینی نهایی همچنان ادامه دارد،  انتظار می رود تولید این واکسن در مقیاس جهانی آسان تر از واکسن های تولیدی کمپانی های بایونتک /فایزر و مادرنا باشد.
شباهت بین واکسن فایزر و مدرنا
هر دو شرکت مدرنا و فایزر از یک فناوری مشابه برای ساخت واکسن‌های خود استفاده می‌کنند. این دو نوع واکسن بر اساس مولکولی به نام mRNA عمل می‌کند که شامل دستورالعمل‌های ژنتیکی برای تولید پروتئین داخل سلول‌ها می‌شود. به منظور تولید این نوع واکسن‌ها، محققان نوعی mRNA تولید می‌کنند که سیستم ایمنی بدن افراد را تحریک می‌کند تا به منظور مقابله با ویروس کرونا، آنتی بادی تولید کند.
تفاوت بین واکسن فایزر و مدرنا چیست؟
شرکت فایزر و مدرنا برای انجام مطالعات خود از پروتکل‌های متفاوتی استفاده کردند. در مطالعه شرکت مدرنا، فردی را آلوده به ویروس کووید -۱۹ در نظر گرفتند که حداقل دو مورد از علائم بیماری را داشته باشد و جواب آزمایش کرونای او نیز مثبت باشد، اما در مطالعه شرکت فایزر تنها بروز یکی از علائم برای در نظر گرفتن فرد به عنوان بیمار کرونایی کافی بود. علاوه بر این شرکت مدرنا ۱۴ روز پس از تزریق مرحله دوم، سلامت افراد را بررسی کرد، در حالی که شرکت فایزر این کار را هفت روز پس از تزریق واکسن خود انجام داد.
 
 

برگشت به بالا